Już w weekend Europejska Noc Muzeów


Jeśli jesteś nocnym markiem proponujemy coś w sam raz dla Ciebie. A jeśli lubisz sobie pospać, to w nocy z 18 na 19 maja, połóż się nieco później i nie przegap ciekawego wydarzenia. W Olsztynie, tak jak i w innych miastach Polski i Europy trwać będzie Noc Muzeów. To międzynarodowa inicjatywa objęta patronatem Europejskiej Rady Europy, której celem celem jest otwarcie placówek kultury dla szerokiej publiczności.

W Olsztynie już kolejny rok z rzędu, tej wyjątkowej nocy, dziać się będą rzeczy niesamowite. Moc atrakcji zapewni BWA Galeria Sztuki, która od 19.00 aż do 24.00 zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw rzeźby i ilustracji, oglądnie filmów i wysłuchanie nietypowego koncertu i promocję książki.

  • Już od godziny 19.00 wszyscy, którzy stawią się w siedzibie Galerii, będą mogli obejrzeć dwie wystawy:
  1. „Przedziwny ogród Wilkonia” w Sali Głównej BWA
  2. “Raj dla Dzieci. Inspiracje” w Sali Kameralnej BWA
  • Alternatywą dla wystaw będą filmy krótkometrażowe ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wyświetlane w Hallu BWA:

 

Somnambulicy - Kantor, Waśkowski

Kadr z filmu “Somnambulicy”

 

  1. Somnabulicy”, w reżyserii Tadeusza Kantora i Mieczysława Waśkowskiego z 1958, czyli wizualna próba wniknięcia w malarstwo Tadeusza Kantora. To malarstwo pokazane okiem kamery.
  2. Moje ulubione rzeczy” w reżyserii Agnieszki Polskiej z 2010 – film podejmujący tematykę dotyczącą sztuki – jej odbioru i interpretacji, niezrozumienia i opacznej analizy.
  3. Octopus” w reżyserii Anny Zaradny z 2012 – gwóźdź programu, czyli krótka forma filmowa, powstała do utworu muzycznego i podejmująca dialog z muzyką eksperymentalną w oparciu o konwencję teledysku – medium charakterystycznego dla muzyki popularnej.
  • Po projekcji filmów, ok. godz. 21.00, organizatorzy przewidzieli koncert zespołu Karpaty Magiczne „Noise to Silence”, który odbędzie się pod kopułą Planetarium. Zespół został założony już 15 lat temu przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego. Do tej pory na polskim i amerykańskim rynku ukazało się 9 płyt zespołu. Udział w koncercie będzie niepowtarzalnym przeżyciem i okazją do posłuchania prawdziwej mieszanki muzycznej – Karpaty Magiczne prezentują połączenie twórczości etnicznej, jazzu oraz muzyki eksperymentalnej, grupa wykorzystuje oryginalne brzmienia niecodziennych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, australijskie didgeridoo, chińskie organki lu-sheng, czy indyjskie miniharmonium. Grupa z pewnością podzieli się ze słuchaczami swoimi najnowszymi kompozycjami inspirowanymi podróżą do Laponii.

 

Karpaty Magiczne

Zespół Karpaty Magiczne

 

  • Po koncercie Anna Nacher zaprezentuje publiczności swoją książkę pt. „Rubieże Kultury Popularnej” . To jej autorska analiza m.in. działalności undergroundowych wytwórni muzycznych, pojawienia się kultury używania substancji psychoaktywnych, slow food, miejskich praktyk oporu w postaci guerilla gardening, hipsterstwo, etnodesign czy fenomenem tzw. world music.
  • A na koniec chętni będą mogli przenieść się do pobliskiego Obserwatorium Astronomicznego, by tam od 22.00 do 23.00 wziąć udział w pokazach nocnego nieba nad Olsztynem.

Wszystkie atrakcje, które znajdują się w programie Europejskiej Nocy Muzeów są dostępne za darmo! Szkoda więc przegapić taką okazję. Następna dopiero za rok.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz